Venues :: Eastern Zonal Cultural Centre(EZCC)

IB 201, Sector III, IA Block, Salt Lake, IB Block, Sector III, Salt Lake City, Kolkata, West Bengal 700106

  02:00 PM 04:30 PM 07:00 PM
11th Nov, Saturday International Competition: Innovation in Moving Images:
Uncle Vanya

Dir: Anna Martinetz
2017/Color/134mins/Germany, Austria, Poland

National Award Winning Films:
Joker

Dir: Raju Murugan
2016/Color/131mins/India(Tamil)

Special Tribute:
Anna Karenina. Vronsky's Story

Dir: Karen Shakhnazarov
2017/Color/138mins/Russia

12th Nov, Sunday Asian Select (NETPAC Award):
Balad from Tibet

Dir: Zhang Wei
2016/Color/84mins/China

National Award Winning Films:
Pelli Choopulu

Dir: Tharun Bhascker
2016/Color/126mins/India(Telugu)

Cinema International:
Do It Right

Dir: Chad Chenouga
2016/Color/98mins/France

13th Nov, Monday International Competition: Innovation in Moving Images:
Death of a Poet

Dir: Abu Sayeed
2017/Color/71mins/Bangladesh

National Award Winning Films:
Wrong Side Raju

Dir: Mikhil Musale
2016/Color/140mins/India(Gujarati)

Bengali Premiere:
Biler Diary

Dir: Biswarup Biswas
2017/Color/150mins/India

14th Nov, Tuesday Children's Screening:
Swanam

Dir: Deepesh T.
2017/Color/82mins/India

National Award Winning Films:
Haanduk

Dir: Jaicheng Jai Dohutia
2016/Color/90mins/India(Moran)

Bengali Premiere:
Baranda

Dir: Reshmi Mitra
2017/Color/131mins/India

15th Nov, Wednesday Asian Select (NETPAC Award):
Nazrul - His Life, His Journey

Dir: Mujibar Rahaman
2017/Color/99mins/India

National Award Winning Films:
Madipu

Dir: Chetan Mundadi
2016/Color/116mins/India(Tulu)

Cinema International:
Two Soldiers

Dir: Marco Tullio Giordana
2017/Color/94mins/Italy

16th Nov, Thursday Country Focus: UK: Contemporary:
Sea Sorrow

Dir: Vanessa Redgrave
2016/Color/74mins/UK

International Competition: Innovation in Moving Images:
Good Manners

Dir: Marco Dutra, Juliana Rojas
2017/Color/135mins/Brazil, France

Cinema International:
Dragon Defense

Dir: Natalia Santa
2017/Color/80mins/Columbia

17th Nov, Friday Short & Documentary Films
Mrityubhoj-The Death Feast
Fukushima Fishermen
Short & Documentary Films
Boddho
Bumper
Krishna's Waiting Room
Kharosrota
Duratto
The Bounty
Short & Documentary Films
Chahat Ke Gubbare
Kavya (The Poetry)
Senthooram
The Lady With A Heart
The Accordion
Cerulean

*Programs are subject to change.